info@eestivesi.ee | Tasuta konsultatsioon | 528 1512 - eesti keeles

  Need veeterbijad, kes enda teada hoolivad oma tervisest, seavad tavaliselt sammud kaubanduskeskustesse pudelivett ostma. Tõepoolest, suur osa Eesti rahvast, eriti noored on muutunud n-ö pudelivee fännideks. Ostutuhinnas ei pööra inimesed erilist tähelepanu sellele, kust vesi pärit on, millised säilitusaineid on kasutatud, hoiutähtaegadest kõnelemata. Pudelivee müügiedu tagab kauba oskuslik pakkumine: reklaam, pudeli välimus, selle mahu varieerumine; vähem mõjutab etikettide info ja kujundus. Pudeliveest on kujunenud omaette kaubaartikkel ja inimeste mällu on juurdunud teadmine, et ostetakse puhast joogivett. Samal ajal pole kellegile uudis, et  konservandid on kõikjal.

  Milline on pudeli sisu, kas see on inimorganismile sellisel kujul kasulik? Sellist küsimust üldse ei püstitada. Võib eksimatult öelda, et tegemist on valdavalt happelise (ph on 4-5 vahel), struktrueerimata ehk surnud veega. Pudelijoogi toormeks võib puurkaevuvee kõrval olla ka muu veevõrguvesi. Üldjuhul on pinnaveeallika vesi eelnevalt läbinud vastava puhastuse, konserveeritud (vastavate lisanditega või süsihappegaasiga) ning lõpuks võib olla lisatud ka mõningane kogus mineraale. Venemaa Sanitaarteenistuse kinnitusel leiduvat peaaegu igas teises pudelivees mingi kogus saasteaineid.  Kuid see on neil, loodetavasti mitte meil…

  Sageli ei anna pudelite etiketid vajalikku informatsiooni, näiteks vee päritolu, keemilise koostise konservantide, säilitusaja ja hoiutingimuste kohta. Mõni pudeliveetootja on hoopis infoaher.

  Omaette, kuid meedikute poolt  täiel määral veel avamata teema on mineraalvee kasutamine mitmesuguste haiguste raviks. Igal juhul on karboniseeritud mineraalvesi väga happeline ja seega organismile kahjulik. Sageli arvatakse, et mineraalvesi on kasulik, ent vähesed teavad, et mineraalvees leiduvad mineraalid võivad põhjustada arterite jäigastumist.

  Pudelivee pahupoolt iseloomustab ka selle taara. Juba kostab hääli erilise plastikreostuse liigi kohta. Plastikpudelid on kahtlemata mugavad kasutada, kuid paraku inimese tervisele ei ole need kaugeltki ohutud- ikkagi algproduktiks on nafta.

  Briti teadlaste uuringute põhjal selgus, et plastikpudelid ei ole sugugi süütud. Nad väidavad, et plastpakendis toidu ja jookide kasutamisel on 2,4 kordne risk haigestuda südame- ja veresoonkonna haigustesse, kolmekordne-diabeeti (www.nature.com) Põhjus: uurijad leidsid plastikust kemikaali bisfenool-A mida peetakse ohtlikuks kantserogeeniks ning mis võib pikaajalisel seismisel sattuda vette.

   

  (Kasutatud kirjandus „Imeline vesi-elu häll“  autor: hüdrogeoloog Erna Sepp,geoloogia-mineraloogiakanditaat.)