info@eestivesi.ee | Tasuta konsultatsioon | 528 1512 - eesti keeles

  Escherichia coli, soolekepike ehk coli-bakter

  E-coli

  Soolekepike ehk soolebakter ehk coli-bakter ehk kolibakter (Escherichia coli, lühendatult E. coli) on üks paljudest enterobakterite sugukonda kuuluvatest pulgakujuliste bakterite liikidest, kes elab põhiliselt imetajate soolestikus. Enamik Escherichia coli tüvesid on ohutud, kuid leidub ka haigust tekitavaid serotüüpe.

  Erinevad Escherichia coli tüved on sageli peremehespetsiifilised, selle tõttu on võimalik tuvastada keskkonnaproovidest fekaalireostust. Kui on teada, mis E. coli tüvi esineb veeproovis, on võimalik teha oletusi, kas reostus on pärit inimeselt, teistel imetajatelt või lindudelt.

  Gastroenteriiti põhjustavad E. coli tüved jagatakse 5 gruppi:

  • enteropatogeenne (EPEC)
  • enterotoksigeenne (ETEC)
  • enterohemorraagiline (EHEC)
  • enteroinvasiivne (EIEC)
  • enteroagregatiivne (EAEC)

  ETEC

  Kõige sagedasem E. coli poolt põhjustatud enteriit on niinimetatud reisijate kõhulahtisus, mis on eriti sage arengumaades. Pärast fekaaloraalset nakatumist tekib 1-2-päevase inkubatsiooni järel 3–4 päeva kestev keskmise raskusastmega vesine diarröa. Esineda võivad ka iiveldus ja oksendamine. Arengumaades on praktiliselt kõik inimesed lapseeas selle haiguse läbi põdenud, seetõttu kohalikel täiskasvanutel seda haigust ei täheldata.

  EPEC

  EPEC on üks esimesena avastatud kõhulahtisust tekitavatest E. coli tüvedest ja põhjustab haigestumist peamiselt alla kahe aasta vanustel lastel. Täiskasvanud haigestuvad harva, haiguse teket soodustab alatoitlus. Haigusspekter võib olla kergest vormist (vesine diarröa) raske kurnava pikaajalise diarröani. EPEC kõhulahtisus on tavaliselt mitteverise roojaga, kuigi mikroob on võimeline sisenema rakku. Kaasneb ka oksendamine, alatoitlus, kaalukaotus ja arengupeetus.

  EIEC

  Enteroinvasiivse E. coli poolt põhjustatud infektsioone esineb tänapäeval arenenud maades harva. Tulemuseks võib olla tugev põletikuline reaktsioon ja jämesoole haavandite teke. EIEC poolt põhjustatud haiguse korral esinevad palavik ja kõhukrambid, roojast leitakse rohkesti leukotsüüte ja erütrotsüüte. Mõnikord võib tegemist olla ka vesise diarröaga.

  EHEC

  EHEC on tänapäeval arenenud riikides peamine verise kõhulahtisuse tekitaja. Haigus pärineb tõenäoliselt koduloomadelt. Inimesele kandub nakkus üle toidu ja määrdunud kätega. EHEC tüved on tundlikud mao madalale pH-le. Kliinilist pilti iseloomustab hemorraagilise koliidi esinemine, mis mõnikord tüsistub hemolüütilis-ureemilise sündroomi tekkega. EHEC nakkus võib põhjustada hemolüütilis-ureemilist sündroomi, mille puhul vere punalibled lagunevad, vereliblede arv väheneb ning tekib äge neerupuudulikkus. See võib tekitada püsivaid neerukahjustusi ja lõppeda surmaga.

  EAEC

  Võib põhjustada kauakestvat vesist diarröad arengumaades nii lastel kui sinna reisivatel täiskasvanutel. EAEC bakterid kleepuvad pilide toimel omavahel kokku ja adheeruvad enterotsüütidele. Tema toimel soole hatud lühenevad, hatu tipus tekib hemorraagiline nekroos ja põletikureaktsioon.

  e-coli-EHEC