info@eestivesi.ee | Tasuta konsultatsioon | 528 1512 - eesti keeles

  Alternatiive kraaniveele tundub esialgu olevat neli 1. Keedetud vesi 2. Pudelis joogivesi 3. Kasutada veefiltrit. 4. Paigaldada kraanikausi alla veepuhastussüsteem ehk pöördosmoosi seade. Õige lahenduse valimisel on kõigepealt vaja teha selgeks milline on teie vee tegelik olukord. Kas teile lihtsalt ei maitse kraanivesi või on teie vees ained, mis muudavad vee vastuvõetamatuks.Atesteeritud veeproovi tegijad leiab iga maakonna Terviseameti esindusest. See teenus aga maksab päris kopsaka summa. Kõige tavalisem test maksab 60 eurot. Kui aga võtta eraldi enda soovidele vastav veidi põhjalikum analüüs tuleb välja käia juba sadu eurosid. Kui on selge, millised kõrvalekalded teie joogivees on saab hakata valima ka lahendust.

  1. Keeta või mitte keeta?

  Vastuse sellele küsimusele leiame Eesti hüdrogeoloogi Erna Seppa raamatust „Imeline vesi – elu häll“. Vastus on ehk enamus Eesti rahvale jahmatav – mitte keeta, sest keeduvesi võib pikaajalisel tarbimisel olla hoopis tervisele kahjulik.
  Keetmine desinfitseerib vee, muudab pehmemaks, haihtuvad kergesti auruvad orgaanilised ained ning osa vabast kloorist. Hukkuvad viirused ning haigust tekitavad parasiidid ja mida kauem vett keedad seda suurem on tõenäosus, et kõik bakterid hävivad.

  Kuid Erna Sepa raamatust selgub, et keetmisel üle 1-3 minuti haihtub samal ajal koos kloori ja teiste keemiliste ühendite auruga ka osa hapnikust, keetmine tõstab vees esinevate kahjulike ainete (raskete metallide, pestitsiitide, orgaaniliste ainete) kontsentratsiooni. Kareda vee puhul suurem osa sooladest settib. Kuid keetmisega pole võimalik eemaldada kõiki rauasoolasid, kaadmiumi, elavhõbedat, nitraate. Kõige suuremat ohtu valmistab inimese tervisele see, et pikemaajalisel keetmisel tekitab osa kloorist (jääkkloor) koosmõjus orgaaniliste ainetega kantserogeene. Sellise keedetud veega valmistatud iga tassitäis teed sisaldab elusraku jaoks lausa mürki, mis kokkuvõttes viib organismi aeglasele laostamisele.

  2. Pudelivesi 1000 kraaniveest kallim

  Millegipärast usume ikka veel, et pudelis ootab meid puhas ja värske allikavesi ja seda nii 0,3 liitrises pudelites kui ka üha enam populaarsust võtnud 19 liitristes joogiveeautomaatides. Nii on muutnud suur osa Eesti rahvast pudelivee fänniks.
  See, et pudelivesi on kraaniveest tervislikum ja puhtam, on müüt. Ostetakse justkui puhast looduslikku allikavett aga tegelikkuses on see aga puhas vale. Tegelikult pärineb Eesti pudelivesi enamjaolt põhjaveest või Ülemiste pinnaseveest. Seega on meie pudelivesi n-ö ümbertöödeldud kraanivesi. Kuna töötlemata vesi ei seisa, on sinna ilmselt alati lisatud ka säilitusaineid, erinevaid maitseid, mineraale ja vahest ka gaas.

  Pudelivee pahupoolt iseloomustab ka kasutatav taara. Kas teadsid, et plastikpudel tehakse nafta jääkidest? Teadlased on kindlaks teinud, et plastikpudelid ei ole sugugi süütud. Pudelivesi võib sisaldada mürgist ainet antimoni, mis lekib vette plastpudelist. Mida kauem vesi pudelis seisab ja mida soojemas kohas seisab, seda rohkem eraldub mürkainet vette. Plastpakendis toidu ja jookide kasutamisel on 2,4 kordne risk haigestuda südame – ja veresoonkonnahaigustesse, kolmekordne risk haigestuda aga diabeeti. Miks muidu on kõik imikutoidud/joogid klaastaaras?

  Kolmas väga tugev argument pudelivee kahjuks on hind. Inimesed on nõus ostma – säilitusainetega kraanivett, mille taara võib lekitada veele veel omakorda mürkaineid 500-1000 korda kallimalt, kui seda võiks ise lasta otse kraanist.

  3. Veefilter

  Veefiltrite valik on ääretult lai ja pealegi lubavad kõik tootjad ja edasimüüjad reklaamis parimat ja kristallselget vett. Ent ostjal ei tasuks olla heauskne ja võtta kõike puhta kullana hoiatab Vee-ettevõtete Liit. Filter võib teatud olukorras olla täiesti omal kohal, kuid siiski tasub enne teha selgeks mis asjaga tegu ja milliseid aineid eemaldab ja milline on hooldus. Filtri vale hooldus võib hoopis muuta vee kasutuskõlbmatuks ja põhjustada isegi tervise häireid, hoiatab Vee-ettevõtete Liit. Näiteks peaks Britta filtrit vahetama suisa iga nädala, et ei lekiks vette sinna kogunenud saasteained, sest tegemist on ikkagi lihtsalt filtriga mitte aktiivseveepuhastusseadmega. See muudab, aga Britta kannu ülalpidamise väga kulukaks ja ei saavutata vajalikku tulemust.

  Kõige tavalisem veefilter on mehhaaniline, mis eemaldab tahked osakesed. Sisuliselt on tegu vana hea talupiima kurnamise põhimõttega kus, marli pannakse ämbrile ja piim valatakse sellest läbi. Mustus jäi marlile. Selline mehaaniline filter on vaieldamatu abimees eriti sellises majapidamises, kus on oma salvkaev. Filtreerimata vesi võib ju keerata tuksi mõne kodumasina. Kusjuures enamasti garantii ei korva sogasest veest tingitud kahju. Nii, et selline filter on suur abimees kodutehnikale. Tasub aga meeles pidada, et see pole igavene. Sõltuvalt filtri tüübist tuleks filtrit pesta ja vahetada. Vastasel juhul võib juhtuda näiteks, et filtrisse kogunenud materjal muutub toitaineteks bakteritele, tekib bakteriaalne saaste ja vesi hakkab haisema. Sellise vee joomisel võivad olla vägagi kurvad tagajärjed.

  4. Puhastusseade pöördosmoos tehnoloogial

  Sõltumatutelt spetsialistidelt on pöördosmoos saanud häid hinnanguid, eriti just tänu tehnoloogia efektiivsusele. Mis imeasi see siis ikkagi on. Pöördosmoosi tehnoloogiat kasutatakse enamjaolt tööstuses. See olevat nii võimas, et eemaldab suisa 97% liigsetest ainetest ehk siis sooladest, sealhulgas ka fluoriidist ning vesi pehmeneb. Järgi jääb ülipuhas vesi. Koduse pöördosmoosi seadme puhul lisatakse sellisele ülipuhtale veele enne käiku laskmist vajalikud mineraalid. Nii saab puhta, kuid vajalike mineraalidega joogivee.

  Tallinna Tehnikaülikooli emeriitprofessor Rein Munteri sõnul on pöördosmoos tänapäeval kõige efektiivsem veepuhastuse tehnoloogia. Teatud piirkondades on see hädavajalik, nt kindlasti Läänerannikul, kus on probleeme fluoriidiga või siis piirkondi, kus on liialt palju kloriidi või sulfaate.

  No Comment

  You can post first response comment.

  Leave A Comment

  Please enter your name. Please enter an valid email address. Please enter a message.